Zpět na Blog
Novinky o titulech

Časopis Sluníčko slaví 55. narozeniny

Sluníčko slaví v září 55 let! Jeho rozmanitá náplň je šitá na míru dětem předškolního věku a prvňáčkům. Vychází bez přestávky od roku 1967, a po časopisu Mateřídouška je v současnosti druhým nejdéle vycházejícím titulem pro nejmenší čtenáře u nás.

Vyrostlo s ním několik generací, které se k němu vracejí buď se svými vlastními dětmi, nebo s vnoučaty. Za dobu své existence prošel časopis řadou změn, jak v samotném vzhledu, tak v počtu stran i v existenci jednotlivých rubrik a jejich obsahu. Dnes vychází v rozsahu 44 stran, které jsou vyváženým mixem zábavy a pracovních listů pro předškolní přípravu dětí. 

„Časopis Sluníčko připravuji s cílem ty nejmenší čtenáře nejen pobavit, ale také připravit na nástup do 1. třídy základní školy. Ovšem i vzdělávací stránky jsou koncipovány tak, aby se u nich rodiče s dětmi dobře bavili,“ uvádí šéfredaktorka Tereza Aratiković. A dodává, že si uvědomuje, že i tradiční časopis, jako je Sluníčko, musí jít s dobou, aby uspěl  u dnešní generace dětí a jejich rodičů. Obsah Sluníčka je proto pomocí QR kódů propojený se stejnojmenným YouTube kanálem, který má za rok a půl existence téměř 1,5 tisíce odběratelů a více než 260 tisíc zhlédnutí. 

Sluníčko v minulosti vycházelo ve vydavatelství Mladá fronta, od června 2016 jej vydává Czech News Center, po boku dalších dětských titulů Mateřídouška, ABC a Nedělníček. V současnosti stojí časopis Sluníčko 39 Kč, vychází v tištěném nákladu 65 000 výtisků a je nejprodávanějším dětským titulem v ČR. 

Zakladatelem časopisu byl Zdeněk Adla, který se po celý svůj život věnoval psaní dětské literatury. Pro Sluníčko v minulosti psala říkadla a pohádky spousta slavných spisovatelů a básníků, jako například Josef Brukner, Václav Čtvrtek, František Halas či Jiří Žáček. A kreslila celá řada věhlasných výtvarníků, jako byli Adolf Born, Věra Faltová, Stanislav Holý, Radek Pilař, Zdeněk Smetana aj. Jsou s ním spjaté legendární komiksové postavičky jako Strašidýlko Kuk, Cour a Courek, Barbánek či Jů a Hele. V týmu současných ilustrátorů jsou například Veronika Balcarová, Eva Rémišová, Petra Hauptová, Tereza Kepáková, Lucie Škodová, Lukáš Hudec či Martin Hanschild.

Tagy:

printSluníčkoděti

Co se u nás právě děje?