Zpět na Blog
Lidé z CNC

Vzděláváme starší generace. Mediálně

Czech News Center rozjelo nový projekt s neziskovou organizací Elpida. Společně cílíme na mediální vzdělávání seniorů a starších dospělých. Chceme posílit důvěru seniorů v kvalitní žurnalistiku i ve vlastní schopnosti zorientovat se v informačním chaosu, a tím zvýšit odolnost vůči manipulativnímu a dezinformačnímu působení.

První skupina nadšenců má za sebou speciální vzdělávací exkurzi v našem mediálním domě. A slovo "nadšenců" není v tomto případě vůbec přehnané. V rámci naší kooperace s neziskovkou Elpida jsme k nám pozvali na třicítku (prvních) hostů z řad seniorů a starších lidí. A ukázalo se, že máme této generaci opravdu co předat!

Czech News Center se totiž zapojilo do dlouhodobé snahy Elpidy o zlepšování a rozvoj mediálního vzdělávání této skupiny. Vždyť kdo jiný by v tom mohl pomoct. Jako největší tuzemské vydavatelství můžeme nechat nahlédnout pod pokličku tvorby klasického zpravodajství, politických komentářů, sportovních reportáží, volebních debat nebo třeba bulváru. Společně s důležitými personami z vybraných redakcí jsme prošli nejen celým domem, ale také komplexním procesem mediální produkce. Od skrečů a témat, přes jejich zpracování (a také pravidla tvorby obsahu) přes roli editora až po publikaci nebo samotné fungování tiskáren (včetně nakouknutí pod roušku tajemství kolem uzávěrek).

Elpida 2

Nevynechali jsme samozřejmě ani nahlédnutí do největší redakce Blesk, pod ruce fotografů v ateliéru, do fungování speciálního virtuálního studia, nahrávání podcastů nebo třeba set-upu natáčení populárního pořadu Prostor X. To, že si mohli zájemci sednout na šéfredaktorskou židli hlavy rebelského týdeníku Reflex nebo se mohli na chvíli přenést do volebního studia, kde jsme před pár měsíci zpovídali prezidentské kandidáty, už byla jen třešnička na dortu. 

Organizace Elpida, zaměřená na vzdělávání seniorů, a Transitions, posilující nezávislost a profesionalitu investigativní žurnalistiky, zastřešují celoroční vzdělávací program a další aktivity v oblasti mediálního, digitálního a občanského vzdělávání seniorů a starších dospělých (už od roku 2018). A my už po první exkurzi u nás víme, že jsme na stejné lodi. Testovací exkurze tak byla jen začátek a rozhodně nebyla poslední společnou aktivitou. Spíše naopak.  

Elpida 3

-

Elpida je nezisková organizace, která od roku 2002 podporuje seniory v aktivním životě. Provozuje 2 vzdělávací centra v Praze, celorepublikovou bezplatnou telefonickou Linku seniorů 800 200 007, vydává časopis VITAL, má dámský pěvecký sbor Elpida a stojí za projektem Ponožky od babičky. Elpida je průkopníkem mediálního vzdělávání seniorů a leaderem ve vzdělávání pracovníků se seniory v lektorské akademii SEFTE. V současné době připravuje unikátní e-learningovou platformu, která umožní seniorům z celé ČR lepší přístup ke vzdělávání i kultuře.

Tagy:

zajímavostCSRudržitelnostElpidaSpolupráce

Co se u nás právě děje?