Zpět na Blog
Tiskové zprávy

Lidé a Země slaví sedmdesátku

Časopis Lidé a Země, aktuálně jediný cestovatelský měsíčník na českém trhu, si v dubnu připomíná 70 let své nepřetržité existence. První číslo vyšlo 21. dubna 1952 pod vedením geografů Vlastislava Häuflera a Miroslava Střídy. Současná redakce připravila ke svým narozeninám pro své fanoušky několik dárků.

„Svět i náš časopis se za sedmdesát let neuvěřitelně proměnily, ale jedno zůstává: lidská touha objevovat, poznávat a sdílet. Proto jsme se rozhodli většinu aktivit spojených s výročím postavit na cestovatelích či dalších zajímavých osobnostech a v neposlední řadě i na setkání s našimi příznivci, kteří jsou pro nás především v náročnějších obdobích tím nejsilnějším motivačním motorem,“ vysvětluje narozeninový koncept šéfredaktor časopisu Honza Čermák, který stál i za jeho redesignem v lednu loňského roku. 

Výroční dubnové číslo měsíčníku Lidé a Země vychází 13. dubna rozšířené o symbolických 70 stran, na nichž se čtenáři nejen projdou sedmi dekádami historie magazínu nebo po méně známých místech všech sedmi světadílů, ale také poznají sedmičku novodobých dobrodruhů. Naopak legendy představí rozhovory s Pavlem Pavlem, který se proslavil rozhýbáním soch na Velikonočním ostrově, a také s cestovatelkou a etnografkou Nelly Rasmussenovou.

Rozhovory jsou základem i dalších dvou novinek. Na konci února spustil časopis Lidé a Země nový podcast Hovory #sLaZkou, dostupný na webu lidaezeme.cz, YouTube kanálu LaZ i na klíčových podcastových platformách (Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a Anchor.fm). Dosavadními hosty byli například vědec a fotograf Petr Jan Juračka nebo cestovatel Vladimír Váchal. A v předvečer výročí, tedy 20. dubna, se na pulty knihkupectví dostane publikace Hovory o světě, díky níž čtenáři procestují naši planetu s vybranou společností prostřednictvím 21 rozhovorů šéfredaktora Honzy Čermáka například s Lucií Výbornou, Ladislavem Ziburou, Alžbětou Jungrovou, Adamem Gebrianem, Vavřincem Hradilkem nebo Martinem Písaříkem.

Křest knihy za účasti zpovídaných proběhne 23. dubna v rámci akce, kterou připomínka jubilea vyvrcholí. Den plný cestování se uskuteční v pražském kině BIO OKO, a to ve spolupráci s festivalem Diáky. V sále se odehrají přednášky a besedy (Ladislav Zibura, Slávek Král, Martin Písařík, Jolana Sedláčková, Pavel Pavel, Bronislav Jaroš), během celého dne bude probíhat i dobročinná aukce podepsaných fotografií Petra Jana Juračky, Pavla Svobody, Karla Wolfa a Slávka Krále ve prospěch projektu S Leontinkou kolem světa, organizovaným nadací Leontinka. Třešničkou na narozeninovém dortu bude exkluzivní filmové překvapení.

„Magazín Lidé a Země jde s dobou a trendům naproti. Ačkoliv slavíme sedmdesátiny, jsme duší mladý a po redesignu i svěží časopis plný inspirace a pohody. Cestovatelé nestárnou, jen nabírají zkušenosti. A to se odráží i v našem obsahu, protože i po sedmi dekádách je stále co objevovat a vykreslovat novými způsoby. Během oslav chceme poukázat na nové generace Hanzelků a Zikmundů, což je směr, jakým si udržet vitalitu i přízeň čtenářů oslovovaných na všech komunikačních kanálech v následujících letech,“ říká brand manažer časopisu Jakub Kouřil.

Tagy:

printonlinezajímavostPodcastlidé a země

Co se u nás právě děje?