Zpět na Blog
Tiskové zprávy

Jak inovovat distribuci tisku? Na prvním pražském hackathonu Czech News Center našli nejlepší řešení Deloitte a Revolt.BI

Mediální dům Czech News Center uspořádal ve druhé polovině září historicky první hackathon s podtitulem Chytrá distribuce. Společně s distribuční firmou PNS a datovými experty z platformy Keboola vyzval týmy, aby pomohly s lepší predikcí prodejů tištěných titulů i s novými cestami, jak inovovat distribuční proces. Zapojilo se 9 týmů a s nejlepšími nápady vynikly týmy z Deloitte a Revolt.BI.

Na 40 datařů z 9 různých firem hledalo o víkendu zlepšováky pro zefektivnění distribuce novin a časopisů z mediálního domu k jejich čtenářům. Výzvu „Chytré distribuce” pomáhaly v pražském coworkingu HubHub Palác Ara zdolat například týmy z DataSentics, Revolt.BI, Logio, Sophia Solutions, BOOTIQ, Deloitte nebo CleverMaps. Nejlepší model pro odhadování prodeje periodik v konkrétním prodejním místě vymyslel tým Deloitte, který přinesl nejpřesnější řešení. Bylo o 26 % lepší než to podkladové. Nejlépe oceňovaným nápadem pro inovaci distribuce tisku se stal tým Revolt.BI, jehož prezentace byla podložena konkrétními daty, analýzou jednorázových událostí, vlivu sezóny a tzv. Jágr indexem (vliv titulní stránky na úspěšnost prodeje, pozn. redakce). Navíc byla udělena mimořádná cena poroty týmu DataSentics, který za použití mnoha modelů připravil konkrétní inovativní návrhy pro přesnější predikce prodejů.

„Vydáváme čtyři deníky a na 40 magazínů, což je asi 26% podíl na trhu. A v takovém objemu je už poměrně náročné predikovat prodeje. V rámci celkového posunu CNC směrem k data-driven organizaci pracujeme v této oblasti už dost sofistikovaně s širokou základnou vlastních dat. Stejně nás ale zajímal pohled zvenčí, další nápady od profesionálů,” říká k premiérové akci Josef Pokorný, seniorní analytik z business intelligence týmu v Czech News Center. „Od hackathonu jsme také očekávali čerstvé nápady, jak vylepšit kteroukoliv dílčí část distribučního procesu, nebo distribuční proces jako celek. Vzhledem k tomu, že trh tištěných periodik se mění, je potřeba být inovativní jak ve všech částech výrobního, tak prodejního cyklu,” doplnil ho Pavel Pražák, projektový manažer z První novinové společnosti (PNS), která má jednu z nejširších distribučních sítí v ČR.

Vítězové 28hodinového hackathonu vyhráli peněžní vouchery na nákup v Mall.cz v celkové hodnotě 100 000 Kč. Některé jejich nápady z hackathonu se budou postupně implementovat do praxe. 

Tagy:

distribuceKeboolaBIhackathon

Co se u nás právě děje?